نام نویسنده: سعید زمانی

امتیاز کاربر: 170

تاریخ عضویت: یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷

تعداد مطالب:51 پست

بازدید معمولی ازمطالب : 1583 نفر

سطح کاربری: کــاربر ویــژه

رتبه4 از 5

سطح فعالیت : تـــازه کار

تحقیق در مورد سنتز جواهرات-تحقیق اماده

 • 0 نظر
 • رتبه2 از 5
 • شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • تحقیق در مورد سنتز جواهرات-تحقیق اماده sfile رتبه بندی: 2 از 5

  تحقیق در مورد سنتز جواهرات به صورت کامل با پسوند پاورپونت

  به صورت کاملا رایگان

  براى شناسايى کانى ها،بلورها و سنگ هاى حقيقى از مشابهات آنها مى توان آنها را در چندين رده تقسيم بندى نمود

  1-جواهرات سنتتيک (Synthetic Gemstones)

  سنگ های قیمتی رایج در سنتز:

  الف . روش ورنوئيل(Flame Fusion Process Verneui )

  ب. روش فلاکس(Flux Fusion Process )

  ج.روش هيدروترمال (Hydrothermal Process )

  روش CVD

  روش چرالاسکى (Czochralski Process)

  در زمانهای بسیار دور برخی از مواد به واسطه سلیقه شخصی، مد، نادر بودن در محیط، پندارهای خرافی و فرهنگ و خواص فیزیكی ویژه و ......... به عنوان گوهر مورد توجه انسانها بوده‌اند. در طول تاریخ، مسایل مختلفی بر روی ارزش جواهرات تأثیر گذاشته كه می‌توان به موقعیتهای سیاسی و پیشرفت علم بشر اشاره نمود چنانچه آلومینیوم به دلیل نایاب بودن، در صده‌های قبل به عنوان جواهر مصرف می‌شد، در صورتیكه امروزه پیشرفت تكنولوژی و كشف ذخایر بزرگ این كانی، ارزش آن را در حد یك فلز صنعتی پایین آورده است.
  اما چیزی كه همواره ثابت بوده، افزایش طرفداران جواهر و به تیع آن ارزش گوهر است كه بشر را به فكر ساخت انواع مصنوعی آنها انداخت، به طوریكه مصریان قرنها قبل به ساختن جواهرات بدلی از شیشه‌ یا لعاب‌های رنگین می‌پرداختند

  مقدمه :
  در زمانهای بسیار دور برخی از مواد به واسطه سلیقه شخصی، مد، نادر بودن در محیط، پندارهای خرافی و فرهنگ و خواص فیزیكی ویژه و ......... به عنوان گوهر مورد توجه انسانها بوده‌اند. در طول تاریخ، مسایل مختلفی بر روی ارزش جواهرات تأثیر گذاشته كه می‌توان به موقعیتهای سیاسی و پیشرفت علم بشر اشاره نمود چنانچه آلومینیوم به دلیل نایاب بودن، در صده‌های قبل به عنوان جواهر مصرف می‌شد، در صورتیكه امروزه پیشرفت تكنولوژی و كشف ذخایر بزرگ این كانی، ارزش آن را در حد یك فلز صنعتی پایین آورده است. اما چیزی كه همواره ثابت بوده، افزایش طرفداران جواهر و به تیع آن ارزش گوهر است كه بشر را به فكر ساخت انواع مصنوعی آنها انداخت، به طوریكه مصریان قرنها قبل به ساختن جواهرات بدلی از شیشه‌ یا لعاب‌های رنگین می‌پرداختند.
  سعی در ساخت مواد مصنوعی با كیفیت مطلوب، سرانجام سبب شد كه شركت جنرال الكتریك در فوریه ۱۹۵۵ اولین الماس مصنوعی را كه البته فاقد ارزش جواهری بود بسازد. رشد این صنعت در سالهای اخیر منجربه تولید كانیهای مصنوعی شده كه تنها از طریق بررسی‌های دقیق فیزیكوشیمیایی از انواع طبیعی قابل شناسایی هستند. البته باید توجه نمود كه سنگهای مصنوعی و بدلی را جواهر نمی‌توان نامید. در حال حاضر سیستم‌های مشخصی جهت تعیین ارزش جواهرات وجود دارد. خواص نوری و چگونگی تراش دو عامل مهم در این امر به شمار می‌روند. خواص نوری سبب ایجاد رنگ، جلا، لومینانس و بازی رنگ در نگین می‌شوند. تراش یك بلور تابع شكل و مشخصات ظاهری یك كانی است و به عنوان مثال معمولاً كانیهای كم‌رنگ را با قطر بیشتری می‌تراشند تا رنگ مطلوبتری بدست ‌ آید
  سنتز جواهرات
  جواهر شناسان درعين اين که بايد يا مبانى شيمى و فيزيک بلورها و کانى ها آشنا باشند ،نياز به درک عميق تر مفهوم خواص بلورها و کانى ها ى گرانبها با مطالعه بلورها و کانى ها ى طبيعى و مشابهات سنتتيک آنها به صورت ترکيبات جديد دارند تا با تکنيک هاى جديد بتوانند در بهبود کيفيت روش هاى سنتز،نقش موثرى ايفا نمايند .به اين ترتيب ،جواهر شناسى به صورت علمى ،بايد جوابگوى مسائل زير باشد:
  1) چگونگى ساختار يک بلور يا کانى گرانبها و يا مواد سنتتيک مشابه آن و نيز جزئيات نظم و بى نظمى ،يا ديگر پيچيدگى هاى ميکروسکوپي.
  2) بر حسب بر هم کنش ها در مقياس ميکروسکوپى ،چرا کانى گرانبها ،بايد ساختار موجود را داشته باشد و تاثيرات فشار و درجه حرارت بر اين ساختار ها چيست .
  3) چگونگى ارتباط خواص يک کانى گرانبها با ساختار آن و نيز نقش عوامل ترموديناميک (همچون فشار و درجه حرارت ) بر اين خواص.
  4) چگونگى بر هم کنش کانى هاى گرانبها ،بر حسب نرخ بر هم کنش و نيز مکانيسم فرآيند هايى همچون انحلال – تبلور ،ذوب – تبلور ،رشد بلور و جريان هاى تحت رژيم هاى شکننده يا شکل پذير .
  5) چگونه اطلاعات دقيق از اساس رفتار ميکروسکوپى بلورها و کانى ها ى گرانبها مى تواند در فهم فرآيند هاى تشکيل آنها به صورت طبيعى و سنتتيک ،چه در مقياس آزمايشگاهى و چه در مقياس صنعتى ،کاربرد داشته باشد
  کليه داده ها پيچيده به دست آمده از تئورى ها و روش هاى جديد نشان مى دهد که ممکن است مطالعه بلورها و کانى هاى گرانبها ،همچون الماس ،به فهم فرآيند هايى که در زمين و مواد بلورين در حال انجام شدن است کمک نمايد . در آينده ،تحقيقات در مورد نقشى که هر يک از بلورها بازى مى کنند،متمرکز خواهند شد.
  ترکيب شميايى کانى ها و بلورهاى تشکيل دهنده سنگ هاى گرانبها ،بر مبناى مقدار فراوانى عناصر اصلى ،فرعى يا کمياب (trace elements ) موجود در آنها مى تواند بيان شود .عناصر اصلى ،کاتيون ها و آنيون هايى هستند که تعيين کننده ساختار بلورى کانى ها مى باشند .
  همه کاتيون هاى عناصر اصلى و اغلب کاتيون هاى عناصر فرعى (بين 1% تا يک درصد وزنى) در کانى هايى با ترکيبات شيميايى پيچيده در مکان هاى شبکه اى (Lattice sites ) قرار دارند .آناليز هر کانى و بلور طبيعى،وجود قابل توجهى از عناصر کمياب(1% درصد وزنى يا ppm 1000) را نشان مى دهد که محدوده فراوانى آنها از حد ppm تا ppb تغيير مى نمايد .

  از کاربرد هاى فراوان روش هاى پيشرفته در سنتز کانى ها و بلور ها ى گرانبها ،تنها کاربرد هايى که در اين تحقيق مورد استفاده قرار گرفته اند ،به طور خيلى خلاصه عنوان مى شود :
  1)تعيين فواصل بين اتمى کانى ها و بلورهاى گرانبها
  2) تعيين عدد کوردينانسيون (C.N)
  3) مشخص کردن جابجايى هاى مکانى(site distortion )
  4) تعيين ساختار کانى هاى گرانبها ،حتى به صورت موضعى
  5) اندازه گيرى مستقيم بى نظمى (Disorder )
  6)تشخيص اتم هاى مجا ور
  7) اطلاعات در مورد پيوند
  8)تعيين درجه بى نظمى (Disordering):
  9) مشخص کردن نظم کوتاه برد (SRO) در کانى هاى گرانبها
  10) نگاشت (mapping ) عنصرى به کمک ميکروآناليز جذبى

  براى شناسايى کانى ها،بلورها و سنگ هاى حقيقى از مشابهات آنها مى توان آنها را در چندين رده تقسيم بندى نمود
  1-جواهرات سنتتيک (Synthetic Gemstones)
  2- جواهرات بدلى (Imitation Gemstones )
  3- جواهرات کامپوزيت (Composite Gemstones )
  4-جواهرات بازسازى شده (Reconstructed Gemstones)
  5-رشد بلورى ترکيبى(Synthetic Overgrowth )

  1-جواهرات سنتتيک (Synthetic Gemstones)
  کانى ها ،بلورها و سنگ هاى گرانبهايى که به طور مصنوعى ،با هر روشى توسط بشر توليد شوند ،تحت عنوان نمونه سنتتيک جواهرات طبقه بندى مى شوند .خواص فيزيکى و شيميايى و نيز ساختار بلورى اين نوع کانى ها و سنگ ها ى گرانبها ،کاملا" با نمونه هاى طبيعى آنها مرتبط مى باشد .سه روش عمده در سنتز کانى ها و سنگ ها ى گرانبها عبارتند از :
  الف . روش ورنوئيل(Flame Fusion Process Verneuil )
  ب. روش فلاکس(Flux Fusion Process )
  ج.روش هيدروترمال (Hydrothermal Process )
  د.روش CVD
  ديگر روش ها عبارتند از :
  - روش رشد ژل (Gel Growth Process)
  - روش چرالاسکى (Czochralski Process)

  سنگ های قیمتی رایج در سنتز:
  Alexandrite الکساندریت
  Amethyst یاقوت ارغوانی
  Diamond الماس
  Emerald زمرد
  Opal عقیق
  Ruby یاقوت
  Sapphire یاقوت کبود
  Spinel یاقوت سرخ

  الف . روش ورنوئيل(Flame Fusion Process Verneui )

  توانایی ایجاد سنگ های قیمتی در آزمایشگاه در سال 1902 آغاز شد زمانی که اگوست Verneuil، یک شیمیدان فرانسوی، به یک روش شناخته شده به عنوان شعله تلفیقی یاقوت مصنوعی ایجاد شده است.
  گداخت شعله در درجه اول برای سنتز یاقوت ، اما از همان روش را می توان برای ایجاد گوهرهای دیگر، از جمله: یاقوت کبود و یاقوت کبود ستاره ، یاقوت سرخ ، روتیل، و تیتانات استرانسیوم استفاده کرد.
  در این روش آلومینا در یک محفظه قیف مانند(hopper) قرار می گیرد که از بالا به ابزار چکش مانندی که در فاصله معین قرار دارد و جریان پودر را کنترل می کند، متصل است.قطرات پودر از طریق شعله O-H ذوب می گردد و بر روی پایه گردان سقوط کرده متبلور می گردد.سرعت پایه گردان به آهستگی کاهش پیدا می کند و اجازه سرد شدن و کریستالی شدن را به کرندوم می دهد.رنج دمایی شعله بین- 1000°C 2400°C می باشد که نقطه ذوب کرندوم 2050°C است. گونه های مختلف کرندوم با اضافه کردن اکسید های مذاب گوناگون قبل از خشک شدن بدست می آید.

  برای دانلود پاورپونت روی دانلود فایل کلیک نماید
  لطفا نظرات خودتان را درمورد این مطلب ارسال نماید و همچنین اگر دوست داشتید امتیاز دهید  تحقیق آماده | | بازدید | :sfile

  ارسال دیدگاه برای پست : تحقیق در مورد سنتز جواهرات-تحقیق اماده

  به نظر تان در اس فایل چه مطالبی درج شود؟

  لطفا اتصال به اینترنت را چک نمائید